
O mnie
Jestem fizjoterapeutą, terapeutą manualnym i trenerem medycznym. Pomagam ludziom pozbyć się bólu i wrócić do sprawności fizycznej.
W pracy łączę dokładną diagnostykę układu ruchu, umiejętności manualne i wiedzę z zakresu treningu. Dzięki temu do każdego problemu podchodzę holistycznie.
Ciało człowieka to bardzo złożona struktura. Ból i różnego rodzaju problemy są wynikiem czegoś więcej, niż tylko napiętych mięśni i krzywego ustawienia kończyn.
Dlatego tak ważne jest, żeby spojrzeć całościowo. Sama terapia manualna to za mało, czasem same ćwiczenia to też za mało. Połączenie umiejętności z różnych dziedzin fizjoterapii pozwala mi maksymalnie zindywidualizować proces usprawniania.
Diagnostyka funkcjonalna
Diagnostyka funkcjonalna to proces myślowy, który fizjoterapeuci wykorzystują do oceny funkcji ruchu danej osoby, siły mięśni i innych zdolności fizycznych. Celem funkcjonalnych testów diagnostycznych jest zidentyfikowanie przyczyny bólu lub dysfunkcji ruchowej danej osoby, tak aby można było opracować odpowiedni plan leczenia.
Diagnostyka funkcjonalna, w większości będzie opierać się na wywiadzie, który przeprowadzam na samym początku wizyty. Każda informacja z wywiadu kieruje mój proces myślowy w stronę konkretnych testów, które muszę wykonać, żeby zweryfikować swoją hipotezę roboczą.
Istnieje wiele różnych rodzajów tego typu testów, które są wykorzystywane przez fizjoterapeutów, w tym:
Testy zakresu ruchu: sprawdzamy ruchy we wszystkich kierunkach, w których dany staw się porusza. Pacjent wykonuje ruchy czynnie, ale mogą też być wykonane biernie przez terapeutę.
Badanie siły mięśniowej: sprawdzamy jak silne są mięśnie – nie zawsze jest to konieczne, ale czasem dzięki temu jesteśmy w stanie znaleźć osłabienie siły mięśniowej, które normalnie jest niezauważalne dla pacjenta. Najczęściej testuje się specyficzne mięśnie, nie ma potrzeby testowania każdego z osobna.
Analiza chodu: Polega na analizie wzorca chodu danej osoby w celu zidentyfikowania wszelkich nieprawidłowości lub braku równowagi.
Analiza postawy: Polega na ocenie postawy osoby w celu zidentyfikowania wszelkich problemów z ustawieniem.
Ważnym elementem pracy fizjoterapeuty są też testy specjalne, czyli testy, które wykonuje się, żeby upewnić się gdzie dokładnie leży problem. Najczęściej wykorzystuję je na końcu całego procesu diagnostyki funkcjonalnej – zgodnie z zasadą lejka – od bardziej ogólnych do szczegółowych badań i testów.


Terapia manualna
Terapia manualna w fizjoterapii oznacza dużo więcej niż masaż. Często dla pacjenta może ona przypominać masaż. Fizjoterapeuta, wykorzystując własne dłonie, czasem przedramiona, łokcie, manipuluje mięśniami i innymi tkankami miękkimi ciała pacjenta.
Terapia manualna jest szeroko wykorzystywana w całej fizjoterapii, ale chyba najwięcej zastosowań ma w pracy ze schorzeniami układu mięśniowo-szkieletowego – w bólach pleców, szyi, głowy czy stawów kończyn.
Oczywiście terapia manualna może przypominać masaż, być bardziej rozluźniająca i wyciszająca, ale istnieją też bardziej intensywne metody, które bardzo mocno oddziałują na ciało pacjenta. Często mocniej nie oznacza lepiej, chociaż czasem jest potrzeba intensywniejszej pracy.
Terapia manualna pomaga zmniejszyć dolegliwości – uczucie sztywności danej części ciała czy ból.
Możemy zwiększać zakres ruchomości danej okolicy albo spowodować, że ruch będzie płynniejszy, wygodniejszy czy po prostu bezbolesny.
W mojej pracy terapia manualna stanowi dużą część, ale nigdy nie jest najważniejszym elementem. Staram się jak najszybciej umożliwić pacjentom ćwiczenia, a terapia manualna jest świetnym narzędziem, żeby ułatwić ruch i przywrócić sprawność.
Dlatego terapia manualna, po diagnostyce funkcjonalnej, jest drugim filarem mojej pracy.
Trening medyczny
W skład treningu medycznego wchodzą nie tylko ćwiczenia, ale i edukacja na temat dolegliwości bólowych, zdrowej formy ruchu i odpowiednich ćwiczeń.
Wszyscy się od siebie różnimy, mamy różne dolegliwości i różne możliwości ruchowe. Dlatego tak ważne jest, żeby do każdego pacjenta podchodzić indywidualnie i starać się zidentyfikować jego potrzeby i oczekiwania.
Ćwiczenia są świetne, ale działają tylko te ćwiczenia, które regularnie wykonujemy. To, że mam program ćwiczeń albo ćwiczenia nagrane na telefon nie spowoduje, że będę się czuł lepiej.
To jest element edukacji, na który kładę duży nacisk. Jeśli uda nam się odkryć formę ruchu, która jest łatwa do wykonania, to dużo łatwiej będzie nam osiągać długoterminowe cele albo po prostu pozbyć się bólu.
W treningu medycznym ważne są cztery elementy:
– odpowiednia wiedza medyczna,
– umiejętność krytycznej analizy danych medycznych,
– wiedza na temat ruchu, aktywności fizycznej i treningu,
– umiejętność nauczenia i poprowadzenia odpowiedniego treningu.
